Funkce pravého tlačítka je blokována, omlouvám se.
logo

Proč fotit do formátu RAW

Fotografie jsem původně začal upravovat v software přiloženém u mého prvního foťáku Canon 100D a tím byl Digital Photo Professional. Umožňuje  veškerou manipulaci s pořízenými fotografiemi včetně editace ve formátu RAW. Prostudoval jsem si i ostatní možnosti a nejvíce mne zaujal program od Adobe Lightroom. Na Youtube je spousta návodů a ukázek jak s tímto programem pracovat.

Lze si samozřejmě dokoupit pro Lightroom  různá přednastavení, která se na vás po zadání do vyhledávače začnou valit. Samozřejmě, že se snažím si vystačit sám a vytvářím si jak jen to jde přednastavení svoje. Každý fotograf a každé téma má  svou vlastní vizuální stopu. Jde pak jen o to, jak bude výsledek po všech stránkách vyvážený a příjemný na první pohled.  Kvalita zpracování fotografií je mnohdy velmi rozdílná a opravdoví mistři jsou dle mne vlastně kreativci s velkým smyslem pro barevnou harmonii. Samozřejmě, že základem takové práce je kvalitní a hlavně kompozičně dobře připravená fotka.

Ukázka fotografií před úpravou a po úpravě. Zde je dobře vidět, jaký editační prostor nám dává soubor RAW, kde jsou uchována všechna naexponovaná data. Editačním nástrojem potom dokážeme potřebná data odfiltrovat od zbytku a následně vyexportovat stále ve vysoké kvalitě.

beforeafter

Ukázka možností souboru RAW pořízeného Canonem 100D + Sigma 17-50/2,8. Foceno bez blesku ve zhoršených světelných podmínkách. Použitá hodnota ISO 3200 je již na hraně.

1/640 sec, f28,8 , ISO 3200, 33mm

beforeafter

Zde je fotografie před a po pořízená Sony A7II + SONY FE 55 mm f/1.8 ZA Sonnar T. Opět velmi špatné světelné podmínky a opět foceno bez blesku, ISO 6400. Na první pohled je zřejmé, že i dvojnásobná hodnota ISO je stále použitelná.

1/1250 sec, f2,8 , ISO 6400, 55mm

beforeafter

Na poslední ukázce bych chtěl demonstrovat, že focení na zrcadlovkách či bezzrcadlovkách, které umí  RAW je fotografování do jiného formátu (JPG) tak trochu zbytečné. Fotografie je vlastně ihned hotová. Jsou však situace, kdy se fotografie  musí dodělat, jako například tato:

beforeafter

One thought on “Proč fotit do formátu RAW”

  1. Miluji fotografie proti slunci. K Vašemu webu jsem se dostal díky Instagramu, když jste mne začal sledovat. Zde jsem si poprvé přečetl něco o RAWu, o kterém vím již dlouho, nicméně jsem nikdy nenalezl odvahu jej vyzkoušet. Inspiroval jste mne a snad jej vyzkouším, i když ani nevím, zda jej můj stařičký Panasonic Lumix FZ7 „umí“. Nicméně i tak Vám děkuji za zajímavý tip.

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..